Žingsniavome šiaurietiškai

Projektas „Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“ (Sutarties Nr. 09.2.2-ESFA-V-729-01-0001).

Praėjusią savaitę Margaritos centro kūno kultūros mokytojai mokė žygiuoti skandinaviškai – su šiaurietiško ėjimo lazdomuis. Tai – Europos Sąjungos finansuojamas projekto veikla.

Šiaurietiško ėjimo užsiėmimai buvo pasirinkti, nes jo yra lengva išmokti, tinka visoms amžiaus ir fizinio pajėgumo grupėms, maža tikimybė patirti traumų, bet didelė tikimybė patirti judėjimo džiaugsmą. Ši netradicinė sporto šaka neįtraukta į fizinio ugdymo dalyko programą, todėl užsiėmimai buvo naudingi  centro mokiniams ir darbuotojams. Tai puiki fizinio aktyvumo forma norintiems užsiimti fizine veikla gryname ore.

Kūrybiškai ir profesionaliai užsiėmimus vedė šiaurietiško ėjimo instruktorė Taisa Balčiūnienė.

Dar prieš keletą metų su lazdomis per miestą žingsniuojantis žmogus daugeliui tautiečių keldavo juoką: “įdomūs tie šiauriečiai – slidinėja be slidžių”. Šiandien šiaurietiškas vaikščiojimas tampa vis populiaresnis. Ir juo domisi toli gražu ne tik senjorai.

Sporto medikų atlikti tyrimai parodė, kad ėjimas su lazdomis 40 proc. ir daugiau efektyvesnis už įprastą žingsniavimą. Be to, mažiau kenkia kelių sąnariams.

Šios sporto šakos gimtinė – Suomija. Suomiai nuo seno garsėjo kaip puikūs slidininkai. Jų sėkmės paslaptis – vadinamasis slidžių vaikščiojimas. Tai vaikščiojimas atsispiriant lazdomis nesant sniego. Kai Suomijos slidinėjimo treneriai pastebėjo, jog geresnių rezultatų pasiekia tie slidininkai, kurie vasarą treniruojasi vaikščiodami su lazdomis, tokios treniruotės tapo privalomos visiems sportininkams. Net ilgiausius atstumus įveikę sportininkai jausdavo mažesnį kelių skausmą, jei naudodavosi lazdomis. Kadangi vaikščiojimas su lazdomis pirmiausia paplito Skandinavijos šalyse, ši sporto šaka buvo pavadinta skandinavišku, arba šiaurietišku, vaikščiojimu – Nordic Walking.
Šiaurietiškas vaikščiojimas gali būti praktikuojamas ištisus metus bet kokiomis oro sąlygomis ir visur, kur tik įmanoma vaikščioti ir be lazdų. Vaikščiojimui su lazdomis tinkamos tiek miestų gatvės, tiek parkų takai, miškų, pievų ar kalnų takeliai.

Loreta Masiliūnienė
metodininkė

EnglishLithuanian