Lapkričio 16-ąją visame pasaulyje vilnija tarptautinės tolerancijos dienos renginiai. Panevėžyje šią dieną Margaritos mokyklos tolerancijos centras Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje organizavo renginį-diskusiją mokyklos ir miesto bendruomenės nariams. Skelbiame dienraščio “Sekundė” įžvalgas apie renginį.

Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykla tolerancijai skiria ypatingą dėmesį. Čia jau dvylika metų veikia tolerancijos centras. Jo kuratorė, lietuvių kalbos mokytoja Kristina Stukonienė sako, jog centras – gyvas, pulsuojantis ir iš tiesų didelę vertę moksleiviams kuriantis organizmas. Anot jos, tolerancijos tema šiais laikais siekia populiarumo viršūnes ir kasdien tampa vis labiau diskutuotina.
„Visuomenė suprato, jog tokios temos reikalingos patyčių prevencijai, vertybių ugdymui. Tai yra proga užkirsti kelią negeriems dalykams kiekvieno mūsų gyvenime“, – mano K. Stukonienė.
Centro kuratorė džiaugiasi, jog tolerancijos klausimai kiekvienais metais tampa įdomesni vis didesnei daliai visuomenės. Ir nors kiekviena šalis ar įstaiga su jais susiduria individualiai, visus atvejus būtina nagrinėti, šviesti gyventojus. Nors tolerancijos centras nėra toji įstaiga, kuri imasi realių veiksmų sprendžiant netolerancijos klausimus, jame moksleiviai noriai ieško kūrybiškų sprendimų, kaip kovoti su visame pasaulyje opia problema. Mokiniai, pasak K. Stukonienės, nori giliau panagrinėti, padiskutuoti, tad kaip vieną iš sprendimų ji mato ne tik momentinius renginius, bet ir nuolatines tolerancijos pamokas.
„Galiu tik pasidžiaugti, jog mano aplinkoje tolerancija labai didėja, vyksta spartus augimas, progresija. Šiuo metu apie toleranciją kalbame ne tik siaurame mokyklos rate, bet ir viešojoje miesto erdvėje, kviečiame pasidalyti mintimis ir garsius Panevėžio atstovus“, – sako pedagogė.
Tolerancijos atspalviai
UNESCO sprendimu Tarptautinė tolerancijos diena minima jau daugiau nei du dešimtmečius. Ja skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių toleranciją.

Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos direktorius Tautvydas Anilionis pabrėžė, jog vien kalbėti apie toleranciją yra nepaprastai sudėtinga, o būti tolerantišku žmogumi reikalauja dar daugiau pastangų.
Apie toleranciją istoriniu aspektu papasakojo mokyklos mokinių tarybos pirmininkė Kamilė Baladziedaitė. Ji priminė, jog tolerancija visų pirma yra pakanta, pagarba kitokiai nuomonei, pažiūroms ar įsitikinimams.
Visuomenėje tolerancija pradėjo ryškėti po krikščionybės atsiradimo – jos tiesos aiškino apie žmogaus pakantumą, pagarbą ir lygybę, o ryškiausias to apipavidalinimas yra dešimt Dievo įsakymų. Panevėžio Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kapelionas mjr. Virginijus Veilentas susirinkusiems mokiniams priminė, jog kalbėti apie toleranciją nėra paprasta – ji turi daugybę prasmių ir atspalvių. Remdamasis karininko patirtimi, V. Veilentas pasakojo apie tolerancijos reikšmę kariniu aspektu.
„Meilė priešui ir tolerancija – giminiškos sąvokos, nors ne tos pačios. Meilė priešams turi daug atspalvių. Tai reiškia ir širdyje nelaikyti neapykantos, nekenkti žmogui, stengtis daryti gera ir leisti jam suprasti, jog tu nelaikai neapykantos, nori, kad ir jis jos nelaikytų. Tu jam pirmas tiesi ranką dialogui, tolerancijai ir pakantumui“, – kalbėjo kapelionas.
Renginio metu įvyko ir vienas debiutas – Deimantas Rubštavičius pirmą kartą organizavo ir vedė renginį. Blynas neprisvilo – šaunuolis! Keletas Deimanto minčių po renginio:
Pirmas renginys, kuriame buvau vienas iš svarbiausių organizatorių, kur viską galvojom kartu su mūsų mokyklos Tolerancijos centro kuratore Kristina Stukoniene.
Prieš įžengdamas į šią mokyklą galvojau, kad kažko daugiau nei pamokų nebus. Besimokydamas pamačiau galimybę organizuoti renginius, prisidėti prie Mokinių tarybos ir kažką padaryti, kad šios mokyklos vardas skambėtų garsiai ne tik mieste, ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse, o gal ir dar plačiau.
Tiesiog žaviuosi, kad mokykla organizuoja nuostabius renginius, kurie suteikia mokiniams galimybę atsiskleisti ir ugdo žmogiškąsias vertybes. Mums gimė idėja, kad reikia organizuoti Tolerancijos dienos minėjimą ir kad šio renginio idėjos pasklistų visame Panevėžyje. Šiandien aš galiu pasakyti tik tiek ,kad mes tai padarėme.
Tikrai buvo sunkios dienos bei naktys, kai reikėjo sėdėti, galvoti, jaučiausi taip, lyg kiaurą parą vyktų pamokos. Širdingai dėkoju politikui, filosofijos doktorantui Mariui Markuckui, kuris pasakė daug gražių minčių. Man įstrigo tokie žodžiai: „Manęs visi prašo kalbėti apie negalią, bet aš nesuprantu, kas yra žmogus su negalia – žmonių su negalia nėra“.
Taip pat dėkoju Kamilei, Mokinių tarybos pirmininkei, kuri išdrįso išeiti ir papasakoti, kokia yra tolerancijos raida nuo akmens amžiaus iki šių dienų.
Noriu didžiausią padėką ir pagarbą išreikšti mokyklos direktoriui Tautvydui Anilioniui už palaikymą šio renginio metu.
Mokausi šioje mokykloje jau antrus metus ir, mano nuomone, ši mokykla yra nuostabi. Jei nebūtų tokia, tikrai būčiau iš jos seniai išmestas, bet mokykla stengiasi padėti.
Dėkoju Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos bendruomenei, nes be jūsų būtume kalbėję tik sienom, lubom ir grindim. Tikiuosi, kad į kiekvieną mokinį „įkrito kažkoks žodelis’’.
Dėkoju kunigui Sigitui Sudentui, nes šis žmogus kalbėjo apie tikėjimą, visi buvome sužavėti jo nuoširdžiu pasakojimu.
Ačiū karo kapelionui Virginijui Veilentui, kuris, nors ir skubėjo, vis tiek atvyko į šventę ir pasidalino sava patirtimi apie toleranciją.
Dėkoju Saulėtekio progimnazijos Tolerancijos centrui, Juozo Balčikonio Tolerancijos centrui ir visiems, kurie buvote kartu.
Jūsų dėmesiui ir KT18 grupės mokinės Kristinos TARBONAITĖS darbas, sukurtas Tolerancijos dienai. Šaunuolė, Kristina!