Seneliai dėmesio trokšta ir Italijoje

Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykla jau šiemet, pirmaisiais mūsų mokslo metais, suteikė galimybę įgyti praktikos Italijoje pagal Europos Sąjungos Erasmus + programą. Margaritos mokykla – viena iš regiono lyderių tarptautinių mobilumo projektų srityje.

Mokomės socialinio darbuotojo padėjėjų specialybės, todėl įgūdžius tobulinome Pietų Italijos miestelyje San Giovanni Rotondo esančiuose senelių ir neįgaliųjų globos įstaigoje „Madre Teresa“.

Jos paskirtis – užtikrinti ilgalaikę ir trumpalaikę socialinę globą nesavarankiškiems ar iš dalies savarankiškiems senyvo amžiaus žmonėms, taip pat asmenims, sergantiems Alzheimerio ir Parkinsono ligomis bei senatvine demencija.

Projekto pradžioje kilo daug klausimų: kaip įstaigos gyventojai mus priims, ar norės bendrauti, kaip reikės pasielgti esant vienai arba kitai situacijai ir kt. Bendravimas su globos namų gyventojais padėjo įžvelgti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, įveikti save. Pamačiusi tiek senų, bejėgių žmonių, iš pradžių jaučiausi nejaukiai, išgyvenau gailestį jiems. Mano kolegė Samanta Janišauskaitė visa tai priėmė labai natūraliai, jos tai neišgąsdino.

Trijų savaičių akistata su negalia, senatvinės demencijos apraiškomis labai paveikė emociškai ir pakeitė požiūrį į mūsų specialybę. Suvokėme, koks iš tiesų reikalingas mūsų darbas, ir kaip svarbu jį atlikti su meile ir pagarba. Italijos senjorai pasižymi labai dideliu noru bendrauti. Deja, angliškai jie dažniausiai nekalba, todėl iš pradžių kalbų nežinojimas mūsų bendravimą sunkino. Vėliau išmokome itališkų frazių, suprasti vieni kitus tapo lengviau.

Atkreipėme dėmesį, kad italai labai gerbia ir myli savo artimuosius, gyvenančius globos įstaigoje. Dažnai ateina pamaitinti, pakalbėti ar tiesiog pasėdėti kartu ir palaikyti jų ranką. Žinoma, buvo ir tokių, kurie lankomi rečiau. Dalis globos namuose gyvenančių žmonių yra vieniši, todėl daugiau dėmesio stengėmės skirti jiems.

Laisvalaikis Italijoje taip pat džiugino. Savaitgaliais projekto organizatoriai mus stebino puikiomis kelionėmis: aplankėme tūkstantmečius skaičiuojančius Apulijos miestelius Vieste, Peskiči, Fodžia, grožėjomės nuostabiomis bažnyčiomis bei nacionaliniu Gargano parku.

Gyvenome viešbutyje „Corona“, jo virtuvė vietinių bei svečių yra mėgstama dėl patiekalų įvairovės, tad turėjome galimybių susipažinti ir su pietų Italijos virtuvės ypatumais.

Edita Balčiūnienė,
Socialinio darbuotojo padėjėjo specialybės  mokinė

EnglishLithuanian