Mintys apie savo verslą, patirtis ir naujovės

Trys savaitės Vokietijos Chemnico (Chemnitz) mieste įsikūrusiose gėlių parduotuvėse keturioms mūsų mokyklos floristo specialybės moksleivėms tapo tikru praktikos, žinių, patirties šaltiniu. Merginos darbo praktiką atliko viename stambiausių floristikos ir sodo prekių parduotuvių tinkle „Gartenfachmarkt RICHTER“.

Panevėžyje gėlėmis prekiaujanti Asta Lazarevičienė savo gyvenimą sieja su floristika, todėl Margaritos mokykloje ėmė mokytis šios specialybės, siekdama perprasti puokščių komponavimo subtilybių, geriau pažinti floristikoje naudojamas medžiagas, laiku pagauti naujausias šios srities tendencijas. Margaritos mokyklos suteiktos galimybės Vokietijoje Astą sužavėjo.

„Tai, ką patyriau stažuotės metu, vienu ypu atpirko visus mokslo metus. Gavau ne tik specialybės žinių, bet ir daug naudingos informacijos apie verslo organizavimą“, – tvirtina Asta. Pasak jos, dabar ji jau drąsiai galvoja apie savo šeimos verslo plėtrą.

Būsima floristė Karolina Kuginienė itin patenkinta galimybe mokytis iš vokiečių meistrų, floristikoje dirbančių ne vieną dešimtį metų.

„Man labai patiko dirbti su dideliu gėlių ir dekoro asortimentu. Puikios mokymosi sąlygos skatino ilgiau užsibūti ir stebėti profesionalų darbą. Laikas prabėgdavo tiesiog nepastebimai, o aš vis norėjau kuo daugiau sužinoti, išbandyti, – susižavėjimo neslėpė Karolina.

Žingeidumu nenusileido ir pirmakursė Krystyna Kotenko, gyventi į Lietuvą atvykusi prieš metus iš Ukrainos. Ji sako, kad mokytis floristo specialybės nusprendė ne tik dėl meilės gėlėms, bet ir todėl, kad, būnant lietuviškame kolektyve galima daug greičiau išmokti kalbėti lietuviškai. Na, o galimybė paviešėti Vokietijoje dovanojo naujas patirtis ir idėjų ateičiai. Krystyna puokštėms dažniausiai renkasi ryškias, šiltas spalvas. Jas suderinti nėra paprasta, todėl „Gartenfachmarkt RICHTER“ vyriausiosios floristės Petros patarimai Krystynai labai pravertė.

Vokiečiai nevengia ir kičo

Dalindamasi kelionės įspūdžiais kita projekto dalyvė Jurga Girdzijauskienė džiaugėsi galėjusi atitrūkti nuo kasdienių darbų ir skirti laiko širdžiai mielam užsiėmimui.

„Pirmą kartą mano atostogos buvo tokios šaunios ir turiningos. Man įdomu buvo viskas – ir floristika, ir Chemnico žmonės, ir istorija, ir politinė situacija, ir kultūrinis gyvenimas…“, – sako Jurga. Ji dirbo nedidelėje, bet labai jaukioje gėlių krautuvėlėje, kur kas rytą sutiktas paštininkas šūkteli „Guten Morgen!“, o čia užsukantys pirkėjai ieško ne itin įmantrių kompozicijų, bet pavasariu kvepiančių narcizų ar užsako spalvingos puokštės pristatymą kitame mieste gyvenančiam draugui.

Jurga pastebėjo, kad net ir garsaus gėlių centro floristai kartais pataikauja toli gražu ne rafinuoto skonio pirkėjų norams. Gėlių puokštėse nevengiama naudoti daug ryškių priedų – plunksnų, ryškiaspalvių vielų, juostelių, kitokių aksesuarų, kurių įterpimas kompoziciją dažnai paverčia paprasčiausiu kiču.

„Galbūt tai lėmė velykinis periodas, kuomet prekyba šventiniais atributais buvo itin intensyvi ir paklausiausių kompozicijų gamyba tapo tiesiog masine. Vokiečiai mėgsta per Velykas savo namus puošti pintuose krepšiuose sodintų gėlių kompozicijomis, todėl, artėjant šventėms, daug jų pasodinome“, – pasakoja Jurga.

Patirtis gėles pavers pragyvenimo šaltiniu?

Tačiau tai tik viena darbo gėlių parduotuvėje pusė. Praktikos metu Margaritos mokinės išmoko, kaip tinkamai nuvalyti, reprezentatyviai pamerkti gėles, paruošti jas puokščių surišimui. Projekto dalyvės įtvirtino spiralinės, paralelinės, horizontaliosios kompozicijos pagrindus. Lanksti programa leido pakeisti darbo vietą ir pamatyti, kaip dirba skirtingi floristikos meistrai, perprasti jų darbo techniką, išbandyti naudojamas medžiagas.

Jurga prisipažįsta, kad floristika jau daug metų jai yra ne tik pomėgis, bet ir kūrybinės saviraiškos priemonė – kas žino, ar gėlės ateityje netaps pragyvenimo šaltiniu?

„Esu kupina idėjų ir sumanymų, todėl labai noriu tapti šios srities profesionale, o po stažuotės jaučiuosi žymiai tvirtesnė nei buvau“, – tikina Jurga.

Kartu su mokinėmis Vokietijoje stebėjimo praktiką atlikusi floristikos mokytoja Nona Tamošiūnienė džiaugėsi, kad būsimos floristės turėjo galimybę daug dirbti kuriant kompozicijas iš gyvų gėlių.

„Žinant, jog gėlės nemažai kainuoja, suprantama, kad mokykla ne visuomet išgali parūpinti reikiamos medžiagos darbui. Dažniau dirbame su tais augalais, kuriuos surenkame laukuose ar užauginame savo darželiuose. Žiemą naudojame dirbtines gėles. Stažuotės metu mokinės galėjo ne tik įtvirtinti mokykloje išmoktus puokščių komponavimo principus, bet ir atskleisti savo kūrybiškumą“, – įsitikinusi mokytoja.

„Erasmus+“ programos projektą „Profesinė praktika užsienyje – nauja galimybė geresnei ateičiai“ koordinavusi Chemnitz profesinio mokymo mokykla F+U Sachsen, pasirūpino mokimių apgyvendinimu, maitinimu ir darbo vietomis. Projekto dalyvės užmezgė šiltus santykius su laikinomis bendradarbėmis, kurios dažnai pagirdavo lietuves už darbštumą bei sumanumą.

Jurga Girdzijauskienė,
projekto dalyvė 

EnglishLithuanian