Rudens pradžia Margaritos mokyklai – turtinga išvykų. Viena iš įspūdingiausių – mokyklos mokinių ir fizikos mokytojo Dainiaus Levano bei socialinės pedagogės Ievos Gabriūnienės apsilankymas Vilniuje renginyje „Tyrėjų naktis“.
Šių metų Europos tyrėjų naktyje visi besidomintys fizika ar Europos branduolinių tyrimų organizacijos CERN veikla, turėjo išskirtinę galimybę įžengti į CERN laboratorijas, kuriose atrasta ne tik dieviškoji, bet ir dvigubo žavesio detalė.
Kokia bemiegė naktis be kavos? Taigi su puodeliais rankose atkeliavome į Bernardinų sodą. Čia stebėjome nuostabų lazerių šou. Keletą akimirkų įamžinome ir fotografijose. Matėme, kaip spalvotų lazerių pagalba piešiami įvairūs paveikslai danguje, imituojama animacija.
Vėliau Pylimo gatvėje organizatoriai pasiūlė virtualų turą po CERN. Visus smalsuolius pažinčiai lietuvių kalba kvietė Didžiojo hadronų greitintuvo (LHN) vieno iš eksperimentų – Kompaktiško miuonų solenoido (Compact Muon Solenoid; CMS) – atstovai. Šiuos terminus, matyt, supranta tik mokslininkai fizikai ir… Margaritos mokyklos mokiniai, apsilankę CERN. Tad susidomėjusiuosius kviečiame su mokslo draugais šia tema padiskutuoti.
Virtuali kelionė tęsėsi laboratorijose, kuriose atliekama greitintuve susidūrusių dalelių analizė pagal dalelių paliktus pėdsakus. Aplankėme antimaterijos gaudyklės stebėjimo patalpą. Pati gaudyklė yra tarptautinėje kosminėje stotyje, skriejančioje aplink mūsų Žemę. Virtualiai pakeliavome ir po patį greitintuvą ir CERN miestelį.
Puiku, kad turėjome visa žinančius virtualaus turo po CERN palydovus. Ištempę ausis klausėmės Vilniaus Universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininko dr. Andriaus Juodgalvio, dirbančio CERN. Į iškilusius klausimus atsakė Darius Jurčiukonis.
Įsimintina kelionė, gausybė įspūdžių. Lauksime kitų metų Tyrėjų nakties.
www.margarita.lt
Nuotraukų galerija