(Nebe)karantinas: geras laikas prisiminimams (6). Vizitas Čekijoje

Erasmus+ programos profesinio mokymo sektoriaus 1 pagrindinio veiksmo projekto „Profesinės karjeros kelias su Erasmus+“ Nr. 2019-1-LT01-KA116-060337 darbuotojų mokymai 2019 m. rugsėjo 30 d. – spalio 4 d. Čekijoje Viešbučio paslaugų profesijos mokytojai Ingridai Lukauskienei prasidėjo nuo susipažinimo su Vincent Priessnitz vardo viešbučių mokykla Jesenyke.

Susitikimo su viešbučių mokyklos administracija, pedagogais ir mokiniais metu susipažinome su svetingumo srities profesijomis, kurių mokoma mokykloje, teorinio ir praktinio  mokymo kabinetais, darbo rinkos prognozėmis būsimiems turizmo sferos darbuotojams. Pristatėme savo profesinio rengimo centro profesijas, veiklas ir Panevėžio miestą.

Viešbučių mokyklos mokymo programose svarbiausias dėmesys skiriamas praktiniam mokymui. Dar mokydamiesi mokykloje mokiniai su pedagogais dalyvauja savo profesijos meistriškumo konkursuose, rengia pobūvius ir aptarnauja svečius. Mokykloje veikiančioje kavinėje ir restorane  mokosi ir dirba mokiniai.

Darbuotojų mokymų metu keturių žvaigždučių spa viešbutyje „Villa Regenhart“ susipažinau su viešbučio istorija, svečių priėmimu ir aptarnavimu, restorano ir virtuvės darbu, kambarių kategorijomis ir paslaugomis, su spa ir sveikatingumo centro paslaugomis, siūlomais produktais bei jų viešinimo priemonėmis.

Aplankytas sanatorijos „Priessnitz“ keturių žvaigždučių viešbutis ir visa jo infrastruktūra skirtas stiprinti sveikatą įvairiomis šalto vandens, baseinų, vonių, gryno oro procedūromis.

Vizito metu aplankyta Olomouc regiono paroda. Joje stebėjau profesinių  mokyklų mokinių: virėjo, padavėjo, floristo specialybių meistriškumo konkursus. Parodoje buvo gausus vietinės kilmės daržovių, vaisių, maisto produktų, gėrimų, augalų asortimentas.

Stažuotės metu susipažinau su gausiais kultūriniais ir gamtiniais turizmo ištekliais, informacijos teikimu Jesenyko turizmo informacijos centre, maisto ruošimo ir svečių aptarnavimo kultūra restoranuose ir viešbučiuose.

Viena iš Svečių aptarnavimo specialybės mokinių, vykusių atlikti mokymosi praktikos pagal šį projektą, pasidalino savo patirtais jausmais ir įgyta patirtimi: „Pagaliau nusprendžiau save išbandyti, patobulėti, pamatyti. Išvykau į Čekiją pagal Erasmus+ projektą, kurio dėka visą tai patyriau. Dirbau barmene Villa Regenhart 4 žvaigždučių viešbutyje Jesenike. Gyvenau renovuotame bendrabutyje, kuriame nieko netrūko. Kiekvieną dieną po darbų turėdavome daug ekskursijų po kalnus, gamtą, miestą. Visi kartu keliaudavome. Man labai patiko dirbti barmene, save išbandžiau, išmokau perlipti per save ir nebijoti bendrauti su žmonėmis. Pirmas dienas būvo sunku priprasti, nauja vieta, bet po kelių dienų aš su šypsena ėjau, aš labai norėjau kuo greičiau išeiti iš bendrabučio ir bėgti dirbti. Mano baimės visos dingo, viską pamiršau aplinkui, man kiekvieno žmogaus šypsena buvo lyg paaukštinimas. Visi labai mandagūs, besišypsantys ir man pačiai būvo malonu vaikščioti su šypsena, nes jausmas buvo lyg jie būtų mano šeima. Dirbau kartu su dirbančiais Viloje barmenais, jie labai draugiški, mandagūs, visada padėjo iškilus mano klausimams. Nors gaila, kad teko kalbėtis angliškai, nes lietuviškai būčiau pasakiusi kur kas daugiau.

Taip pat dirbau virtuvėje, padėjau virėjai pjaustyti vaisius, sūrius, daržoves ir jas dekoruoti lėkštėje, taip pat padėjau savo bendraklasiams išplauti lėkštes, išluostyti. Savo darbo vietą turėjome palikti sutvarkytą, jautemės atsakingi už darbo vietą. Su kavos aparatu susipažinau antros savaitės bėgyje, išmokau ir supratau kaip ir iš ko pasidaro kava, ne tik kavos vaizdas, bet ir skonis. Iš pradžių bijojau, bet juk bandyti kas kartą ir tobulėti nebuvo blogai. Išmokusi pagaminti kavą, aš buvau labai laiminga ir visiems pradėjau siūlyti kavos.

Labai greitai bėgo laikas, lyg sekundėmis, vėl susikrovėme visus daiktus ir keliavome traukiniu į Prahą, kurioje tiek daug pamatėme visko, tiek įspūdžių, tiek daug žmonių, atrodo pasaulis toks mažas, bet verta pamatyti ir sužinoti, kur slypi šypsena. Išbandyk visą tai ir TU!

Aš sėdžiu ir galvoju o jeigu būčiau neišvykusi, juk visi grįžę dalinasi savo pamatytais vaizdais, tobulėjimu. Pasakysiu tik tiek, kad tie, kurie nori išvykti ir dvejojate, be abejonės važiuokite, tokios praktikos ir tiek įspūdžių labai retai kada gausite, ir ar gausite antrą šansą. Visada, kaip bebūtų sunku, susikrauk lagaminą ir lauk kelionės. Pamatysi – tu gali daug daugiau.

AČIŪ UŽ JŪSŲ NUOSTABŲ PROJEKTĄ, BANDYSIU DAR DAR IR DAR KARTĄ!”

Ingrida Lukauskienė
Viešbučio paslaugų profesijos mokytoja

EnglishLithuanian