Šiomis dienomis labai populiaru keliauti po pasaulį, pažinti jį, atrasti nepaprastas vietas ir taip pat išmokti kažko naujo. Erasmus+ programa suteikią tokią galimybę dar būnant mokykloje.
„Jaunimo palėpė“ pakalbino kelis mokinius bei projektų vadovę Irmą Zakarauskaitę iš Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro.
I. Zakarauskaitė papasakojo apie patį projektą, o mokiniai pasidalino savo įspūdžiais.
„Nuo 2018 m. mokykla vykdo Erasmus+ profesinio mokymo 1 pagrindinio veiksmo projektą „Profesinių kompetencijų tobulinimas panaudojant ES šalių patirtį. Mokiniai, kurie mokosi virėjo, floristo, kompiuterių technikos organizatoriaus, multimedijos paslaugų teikėjo, sporto klubo veiklos organizatoriaus mokymo programos šio projekto dėka jau buvo išvažiavę mėnesiui atlikti mokymosi praktikos į Austriją, Čekiją, pietų ir šiaurės Italiją, Vokietiją, Latviją. Šiuo metu 6 floristo, sporto klubo veiklos organizatoriaus ir virėjo specialybės mokiniai atlieka praktiką Valensijoje, Ispanijoje.
Dar vienas vizitas numatomas į Lenkiją. Mokyklos partneriai, t. y. organizacijos, kurios priima mūsų mokinius praktikai, pasirūpina jų apgyvendinimu, praktikos darbo vietomis, kultūrine programa. Mokiniai turi galimybę ne tik susipažinti su kitos šalies kultūra, bet ir pagyventi tarp vietinių gyventojų, prisitaikyti prie jų papročių.
Šis projektas suteikia galimybę ne tik mokiniams, bet ir profesijos mokytojams patobulinti savo profesines kompetencijas, kurie vyksta vienai savaitei į tas pačias šalis kaip ir mokiniai. Mokyklos partneriai paruošia programą, pagal kurią profesijos mokytojai atlieka darbo stebėjimą įstaigose ar įmonėse, patobulina mokymo metodus ir grįžę pritaiko juos pamokose. Praėjusių metų gruodį dėstymo vizitui buvo atvykusi floristikos mokyklos „Grieta 3“ direktorė Ligita Danenberga. Ji savaitę dėstė mokyklos floristikos specialybės mokiniams, mokino kalėdinės puošybos, kartu su floristikos mokytoja ir mokiniais puošė „Cido“ arenos sceną kalėdinei mugei. Dar vienas dėstymo vizitas yra numatytas virėjo specialybės mokiniams, kuriuos mokyti itališkos virtuvės ypatybių savaitei atvyks Mindaugas Lučka iš pietų Italijos.
Praėjusiais metais mokykla laimėjo profesinio mokymo chartiją, kuri reiškia, kad įstaiga kokybiškai vykdo projektus. Pasinaudodama chartija, šiais metais mokykla teikė chartijos projekto paraišką, pagal kurią mokiniai ir profesijos mokytojai taip pat turės galimybę tobulinti savo įgūdžius ir kompetencijas užsienio šalyse“, – išsamiai papasakojo projektų vadovė Irma.
Mokiniai, paklausti, kas paskatino juos prisijungti prie Erasmus+ programos, atsakė, jog tai darė aplinkiniai – tėvai, mokytojai, draugai. Na ir žinoma, besąlygiškas smalsumas pažinti kitas šalis, jų kultūras, pamatyti įspūdingų vaizdų.
Išsiaiškinome ir kokių savybių reikia žmogui, norinčiam keliauti su šia programa. Mokiniai nusprendė, jog svarbiausia užsispyrimas, ištvermė, stropumas mokantis naujų dalykų, bei tobulinant jau turimus įgūdžius. Svarbu drąsiai žvelgti iššūkiams į akis ir, žinoma, neprarasti optimizmo bet kokioje situacijoje. Taip pat svarbu išmanyti bent jau kalbos pagrindus, kad būtų galima lengviau susikalbėti svetimoje šalyje.
Kiekvienas mokinys pasakojo, jog susidūrė su skirtingais iššūkiais.
„Pirmą kartą skrendant lėktuvu susidūriau su ausų skausmu besileidžiant. Tačiau po poros dienų skausmas praėjo“, – dalinosi įspūdžiais Diana Steponavičiūtė.
„Keliaudami susidūrėme su kalbos barjeru, kadangi ispanai nekalba angliškai“, – teigė Aivaras Butkevičius.
Toma Matulionytė pasakojo, jog iššūkių buvo nemažai. „Jie labiau asmeniniai. Manau, tiesiog reikia atsipalaiduoti ir būti drąsiam, jei nori ką nors sužinoti ir išmokti“, – sakė mergina.
Mokiniai vienareikšmiškai nusprendė, jog kelionės atperka visus sunkumus besiruošiant. Pamatyti vaizdai bei įgytos žinios palieka neišdildomą įspūdį, puikius prisiminimus. Nebesvarbu, kokie sunkumai užklupdavo.
Jaunuoliai taip pat pasakojo, jog kelionės atnešė didelę asmeninę naudą.
„Dalyvaudama Erasmus+ programoje pasisėmiau ne tik naujų žinių, bet ir naujų potyrių. Susipažinau su nauja kultūra bei tradicijomis. Pamačiau miestą, kurį įsimyliu vis labiau.“ – teigė Diana. „Susipažinau su nauja šalimi, jos tradicijomis, žmonių įpročiais. Kadangi mokausi floristiką, tai, ką mes mokėmės mokykloje apie spalvų derinimą, kompozicijų komponavimą, supratau, kad čia viskas kitaip. Viskas čia, Ispanijoje, žymiai paprasčiau“, – dalinosi įspūdžiais Toma.
Galiausiai kiekvienas pasidalino patarimais, norintiems prisijungti prie Erasmus+ programos.
„Patarčiau nebijoti siekti savo svajonių“, – trumpai ir aiškiai pareiškė Aivaras.
„Patarčiau perlipti per save, domėtis, nepulti į paniką, jei svetimoje šalyje nutink nelaimė ar tiesiog pasiklysti. Žinoma, gerai žinoti, kur keliauji, ką ten veiksi, ar toje šalyje kalbama anglų kalba“, – teigė Toma.
„Svarbu būti ryžtingu, darbščiu, nebijoti klysti ir mokytis iš klaidų. Ir, žinoma, nepamiršti šypsenos bei geros nuotaikos“, – kalbėjo Diana.
Austėja RUSTEIKAITĖ
jp.lt