Lietuvos valstybės ir mokyklos jubiliejus pasitikome Ukmergėje

Besibaigiant pirmajam rudens mėnesiui, Margaritos mokyklos bendruomenė sėmėsi neišdildomų įspūdžių edukacinėje programoje Ukmergėje.

Mokyklos bendruomenė – prie Prezidento A.Smetonos dvaro

„Šios išvykos tikslas – paminėti Mokytojo dieną, 90-ąjį mokyklos jubiliejų ir pasitikti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Būtent dėl pastarosios lietuviams reikšmingos datos aplankėme pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos gimtinę ir dvarą Užugiryje“, – pasakoja programos sumanytoja ir organizatorė mokytoja metodininkė  Loreta Masiliūnienė.

Anot jos, Užugirio svečius sužavėjo gidės pasakojimas apie Prezidento ir jo žmonos asmenybes, žmogiškumą ir pagarbą tautos vertybėms.

Siesikų dvaro renesansas

Kitas pažintinis objektas buvo Siesikų dvaras. Jo, dar žinomo kaip Siesikų pilies istorija, mena XVI amžiaus pradžią. Pilį pastatė Gabrielius Daumantas-Siesickis, miręs 1517 m. Renesansinio stiliaus pilis buvo dviejų aukštų, stačiakampė, su 2 cilindriniais ir 1 kvadratiniu bokštais kampuose. Pilies gynybą stiprino iš trijų pusių iškasti grioviai, kurie jungėsi su ežeru. XVII–XVIII a. aplink pilį buvo pasodintas didelis parkas.

@siesikupilis nuotr.

Pilies istoriją su didele meile ir atsidavimu perteikė charizmatiškasis dabartinis dvaro valdytojas Audrius Matulaitis.

Pilis nuo savo gyvavimo pradžios išgyveno įvairių pokyčių. 1704 m. švedų kariuomenė rūmus nusiaubė ir padegė. 1736 m. rūmai, kaip Marcijanos Siesickaitės kraitis, atiteko kunigaikščiui Mykolui Radvilai.

1745 m. Siesikų dvarą nusipirko Konstantinas Daugėla (1700–1770). XIX amžiaus pradžioje pilis buvo atnaujinta pagal Dominyko Daugėlos projektą, o rūmai įgavo klasicistinių bruožų. Kaip Daugėlų giminės nuosavybė jis išliko iki 1940 m. ir buvo ryškus kultūros židinys. Siesikų pilis garsėjo senomis paveikslų, lietuviškų dievybių skulptūrų kolekcijomis, rankraščių rinkiniais, numizmatikos, porceliano, sidabro dirbinių, archeologine bei ginklų kolekcijomis.

Deja du pasauliniai karai padarė savo – kolekcijos dingo, o po okupacijos likę vertingi  daiktai buvo išgrobstyti ar išvežti.

Sandėliai vėl virto dvaru

Deja, kaip ir dauguma Lietuvos paveldo paminklų, dvaras per okupaciją sovietų buvo apleistas. Iš pradžių čia buvo atidaryta mokykla, o po 1952 m. įrengta sovietinio ūkio kontora, vėliau – sandėliai.

Siesikų dvaro siela Audrius Matulaitis

Laimei, 1999 m. dvaras buvo išnuomotas naujam šeimininkui Audriui Matulaičiui.

„Jis įrodė, jog ir vienas žmogus gali nuveikti milžiniškus darbus. Dabar šis įstabus paminklas visiškai nebeprimena niūrios sovietinio ūkio kontoros“, – džiaugiasi mokytoja L.Masiliūnienė.

Buvo restauruotas bravoro (spirito varyklos) pastatas, sutvarkyta ežero pakrantė ir dalis teritorijos. Šiuo metu restauruojamas pagrindinis pilies pastatas. Dar prieš 15 metų paveldosaugos ekspertai siūlė tris restauravimo variantus: palikti rūmus tokius, kokie jie buvo

Mokytojas žavėjo Ukmergės mažoji architektūra

išlikę iki 1940 m., kai įgijo daug klasicizmo bruožų; išryškinti labiausiai išsiskiriančius elementus; kiek įmanoma sugrąžinti Renesanso stilių, tūrius ir planą. A.Matulaitis pasirinko pastarąjį variantą. Restauravimo darbus prižiūri architektė Gražina Kirdeikienė, kuri dvarą tyrinėja jau apie 30 metų.

Edukacinės programos pabaigoje pažvelgėme į atsinaujinusią Ukmergę bei jos senamiestį. Nedidelis, bet jaukus miestas atsiskleidė rudenišku grožiu žvelgiant iš 20 metrų bokšto.

www.margarita.lt

Nuotraukų galerija

 

 

EnglishLithuanian